kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Vilniaus rajone praūžė Užgavėnių šventė

 

Užgavėnės Rudaminoje – su trenksmu

Praėjusį šeštadienį Rudaminos gyventojai linksmai atsisveikino su žiema ir pasitiko pavasarį. Į Užgavėnių šventę prie Rudaminos daugiafunkcinio kultūros centro atvyko didelis būrys dalyvių ir žiūrovų. Renginys sulaukė ir garbingų svečių – žiemos išvarymo šventėje dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo narys Česlav Olševski, Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narė Miroslava Klim, Kultūros, sporto ir turizmo skyriaus vedėjas Edmund Šot, seniūnas Juzef Šatkevič, kiti Rudaminos įstaigų atstovai.

Žiūrovai turėjo galimybę pamatyti Vilniaus rajono kolektyvų pasirodymus. Lauko scenoje pasirodė Rudaminos lopšelio-darželio vaikai, Rudaminos „Ryto“ ir Ferdinando Ruščico gimnazijų moksleiviai, Rudaminos meno mokyklos auklėtiniai. Šventė viliojo įvairiomis linksmybėmis ir įdomiomis veiklomis. Gausa originaliai įrengtų kiemelių kvietė pasižvalgyti ir paragauti skaniausių naminių patiekalų. Blynai, spurgos, karšta arbata – tai maža dalelė to, ko galėjai paragauti užsukęs į kiemelį. Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė  Biblioteka kvietė vaikus piešti ir paskanauti naminių vaflių. Folkloro ansamblis „Rudamianka“ pavaizdavo spalvingas ir linksmas vestuves su Jaunąja ir Jaunikiu. Šventėje pasirodė čigonai, benamiai, gyvūnai ir kiti Užgavėnių personažai su kaukėmis, kurie kvietė šokti ir linksmintis. Visi norintieji galėjo įsigyti suvenyrų, meduolių, balionų ir žaislų. Mažiausieji šventės lankytojai turėjo galimybę pajodinėti, o stipriausieji išbandė savo jėgas sporto varžybose.

Nors oras buvo permainingas ir keitėsi kelis kartus per dieną, visi buvo linksmi, sušilę, krėtė pokštus, dainavo ir su trenksmu išvarė žiemą iš kiemo.

Elena Radevič


 

Nemenčinėje žiema išvaryta!

Užgavėnės – labai sena, linksma, žaisminga žiemos šventė, kurios tikslas – triukšmingai išvyti žiemą, pabudinti pavasarį.

Vasario 26 d., sekmadienį, į pušyną šalia Nemenčinės Gedimino gimnazijos rinkosi  apsiavę ir basi, pliki ir garbanoti, kaukėti ir raguoti – visi, kas nepatingėjo, seną tradiciją pagerbti norėjo. Mamos ir tėveliai, vaikai ir seneliai, giminės ir kaimynai, net generolo Adolfo Ramanausko kovinio rengimo centro kariai – visi, kas mėgsta blynus, neišsigandę šlapio sniego ir darganos, smagiai šoko lietuvių liaudies šokius, kurių mokė gražuolė čigonė – šokio mokytoja Julija Dombrovskaja, drąsiai ir aktyviai įsitraukė į smagias Pikeliškių bendruomenės pirmininko Antonij Rudak organizuotas rungtis.

Aštuntokai kartu su auklėtojomis Aida Bužinskiene ir Inga Sevrukiene padengė stalus, ant kurių puikavosi karštos arbatos termosai ir gardžiausios suneštinės vaišės: blynai, uogienė, pyragai, pyragėliai, lašiniai ir agurkėliai. Kaukių dirbtuvėlės nudžiugino mažiausius šventės dalyvius, kurie galėjo paruoštą kaukę išmarginti pasirinktomis spalvomis ir įsilieti į linksmą kaukėtųjų būrį. Visas pušynas skambėjo nuotaikinga liaudiška muzika, kurią šventei parinko gimnazijos inžinierius Darius Rinkevičius. Kai gražiausios kaukės buvo apdovanotos saldžiomis dovanėlėmis, kai Lašininis pralaimėjo Kanapiniui, šventės dalyviai ratu apjuosė laužą. Laužo  viršūnėje puikavosi Morė. Visiems linksmai šaukiant ,,Žiema, žiema, bėk iš kiemo!”, Nemenčinės girininkas Marius Kvietkauskas uždegė laužą ir liepsnose supleškėjo ne tik Morė, bet ir žiemos tamsumai, ligos, rūpesčiai ir visos niūrybės.

Užgavėnių čigonėlė išbūrė, kad visų laukia gražus pavasaris, sveikata ir gera nuotaika. Dėkojame Nemenčinės Gedimino gimnazijos bendruomenei už smagų šurmulį Užgavėnių šventėje ir linkime visiems gerų darbų Gavėnios laikotarpiu, rasti laiko atgailai ir maldai.

Jurga Stankevičienė,
 
Nemenčinės Gedimino gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui
  Nemėžio vaikų lopšelio – darželio bendruomenės Užgavėnių šventė  

Nors žiema dar nesibaigė – už lango pavasariškas oras. Pavasaris beldžiasi į duris. Visa Nemėžio vaikų lopšelio – darželio bendruomenė aktyviai ruošėsi Užgavėnių šventei. Grupėse vaikai kalbėjosi apie šventės tradicijas: Morės deginimą, Kanapinio ir Lašininio dvikovą, persirengėlius, blynų valgymą, didelį triukšmą, skambią ir įvairią šventės muziką. Vaikai žiūrėjo filmuką, kur išmanieji robotukai pasakoja apie Užgavėnių tradicijas. Grupėse, padedami auklėtojų, vaikai kirpo, spalvino kaukes. Tėveliai parūpino drabužius, iš kurių kartu su vaikučiais pagaminome Užgavėnių Morę.

Pirmadienį, po vakarienės, iš visų pusių pasigirdo didžiausias triukšmas. Tai darželio persirengėliai Lašininis, Kanapinis, Čigonė, Velnė ir Daktaras, skanduodami „Žiema, žiema, bėk iš kiemo“, kvietė visus į salę Užgavėnių švęsti. Kanapinis su Lašininiu nuolat barėsi ir koliojosi, Daktaras vaikučius ir auklėtojas girdė laimės lašeliais, Čigonė vogė, o Velnė virtuvėje kišo šnipą į puodą, tikrindama ar verda Užgavėnių košė. 16 valandą visi susirinkome salėje pažaisti, padainuoti, pašmaikštauti, parungtyniauti kartu su Lašininiu ir Kanapiniu... Vaikų ir tėvų pagalba laimėjo Kanapinis. Šventės kulminacija – Morės deginimas. Kartu su ja sudegė negeri mūsų darbai, pyktis, pavydas ir visa, kas bloga. Visi, vaikai ir šventės svečiai ragavo gardžią Ąžuolyno Užgavėnių košę.

Pasibaigus Užgavėnių šurmuliui, visi tikisi, kad žiema nebesugrįš ir kad netrukus sulauksime pavasario.

Vyresnioji auklėtoja Olga Urbanovič 


 

Užgavėnių akimirkos Nemenčinės vaikų darželyje

Vasario 28 dieną į Nemenčinės vaikų darželio kiemą sugūžėjo visa darželio bendruomenė švęsti Užgavėnių.

Užgavėnės – žiemos palydų šventė. Jos paskirtis yra išvyti žiemą, paskatinti greičiau ateiti pavasarį. Šiai šventei svarbiausias linksmumas ir triukšmas. Juk žiema labai nemėgsta triukšmo. Užgavėnės neįsivaizduojamos be persirengėlių, ratelių, šokių ir pokštų. Pasislėpus po kauke, galima linksmiau ir drąsiau juokauti, atviriau pokštauti ir žaisti. Šventėje buvo galima sutikti Lašininį, Kanapinį, Čigonus, Velnius, Ožius, Raganas, Meškas... Personažai traukė kartu su auklėtiniais dainelę „Kepė močia blynus“, šoko lietuvių liaudies šokius, rungtyniavo ir net pasižadėjo iki Šv. Velykų nevalgyti mėsos patiekalų.

Kaip kasmet, šventėje galynėjosi Lašininis ir Kanapinis. Kovą laimėjo Kanapinis, juk tai pavasario pranašas. Ožka, Meška, Velniai kvietė linksmintis, rungtyniauti ir pokštauti. Pagrindiniu Užgavėnių valgiu – blynais, pasirūpino gaspadinė. Senolių išmintis byloja: „Kas blynų per Užgavėnes bus neragavę, tai tas pats kaip dūšią velniui atidavę“. Kad taip nenutiktų, visa darželio bendruomenė vaišinosi skaniais blynais.

Žiemos simbolis – Morė lyg gražuolė stovėjo ant žemės ir stebėjo visą šventę, nieko blogo neįtardama... Liaudiška ir džiugi muzika skambėjo garsiai ir galingai. Gražios Užgavėnių kaukės energingai šoko, trepsėjo, kraipė šonus ir paaukštintas „galvas“.

Tradiciškai šventę vainikavo neišvengiamas Morės sudeginimas ir triukšmingas atsisveikinimas su žiema. Juk po šių linksmybių ateis kita diena, o su ja ir gavėnia – laikotarpis, kai reikės pasninkauti ir linksmybes teks pamiršti.

Vilniaus r. Nemenčinės vaikų darželio auklėtojos metodininkės
 Natalja Jakovenko ir Daiva Jucevičienė
 


 

Užgavėnių linksmybės Šeimos ir vaiko gerovės centre Geisiškėse 

Vasario 28 d. Geisiškių Šeimos ir vaiko gerovės centre veikiantis vaikų dienos centras „Arka” surengė tikras Užgavėnių linksmybes: išvaryti žiemą iš kiemo nusiteikę persirengėliai žaidė, dalyvavo Kanapinio ir Lašininio mūšyje, šoko, dainavo bei aplankė kaimo gyventojus. 

 


 

Paberžėje ir maži, ir dideli vijo žiemą 

Vasario 28-ąją Paberžės socialinės globos namai kartu su Glitiškių ir Anavilio kaimo vaikų darželiais trenksmingai išvijo žiemą ir smagiai atšventė Užgavėnes. Vaikai vaidino, deklamavo, dainavo, šoko bei puikiai paruoštais pasirodymais linksmino globos namų gyventojus. Po pasirodymo vaikai buvo apdovanoti saldumynais.

     Shadow up