kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Smagu mokytis kartu!

Kas gali būti smagiau už šiltą ir laiku patikrintą draugystę? Be abejo, naujas ir turiningas jos gyvavimo etapas! Šį rudenį šv. Rapolo Kalinausko gimnazija kartu su Gdansko ,,Conradinum“  laivyno ir bendrojo lavinimo mokyklų bendruomene pradėjo vykdyti bendrą mokymosi projektą ,,Mokomės kartu“ (,,Razem dla Edukacji“), inicijuotą draugijos ,,Lenkų bendrija“ (,,Wspólnota Polska“). Taip prasidėjo naujas mokyklų bendradarbiavimo etapas, kuriuo siekiama toliau tęsti ir stiprinti daugiau nei 20 metų trunkančią mūsų gimnazijos ir ,,Conradinum“ mokyklų draugystę.


Šio bendradarbiavimo įkvėpėja ir glaudžių ryšių tarp mokyklų puoselėtoja buvo mūsų gimnazijos ilgametė fizikos mokytoja Gana Dzengo. Jos pastangomis 1994 metais Nemėžio vidurinės mokyklos mokiniai pirmą kartą išvyko į Gdansko miestą, kur šiltai buvo priimti mokinių ir jų šeimų. Nuo to laiko vykdavo dažni mokinių ir mokytojų vizitai į abi šalis. Įvairios ekskursijos, dalyvavimas seminaruose ir kultūriniuose renginiuose, pasidalinimas gerąja patirtimi bei visada malonus bendravimas per tuos metus padėjo sukurti tvarius santykius tarp mūsų mokyklų. Džiaugiamės, kad po trumpos pertraukos šiandien šis bendradarbiavimas toliau sėkmingai vystomas, įgyvendinant bendrą projektą, kuris yra skirtas Lietuvos ir Lenkijos valstybingumo atkūrimo 100-čiui paminėti. Projekto pažintinė veikla numato supažindinti mokinius su svarbiais abiejų šalių istorijos įvykiais, skatina ieškoti istorinių bei kultūrinių sąsajų, puoselėti bendras tradicijas.

Įgyvendinant projektą ,,Mokomės kartu“, š. m. spalio 22-26 dienomis Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijos mokiniai ir mokytojos Ana Pavilovič-Jančis,  Ana Krasovska ir Ana Mackel nuvyko į svečius pas Gdansko ,,Conradinum“ laivyno ir bendrojo lavinimo mokyklų bendruomenę. Po šilto mokinių ir mokytojų susitikimo bei oficialaus administracijos pasveikinimo žodžio, mūsų gimnazijos mokiniai buvo pakviesti į ekskursiją, kurios metu sužinojo ,,Conradinum“ mokyklų steigimo istoriją, apžiūrėjo senąjį mokyklų pastatą, jame esančias mokymosi patalpas. Draugišką jaunimo bendravimą sustiprino komandinis žaidimas boulingo centre. Pasidalinę į skirtingas komandas, jaunuoliai smagiai kartu leido laiką.

Rengiant šį mokymo projektą, buvo stengtasi pasitelkti įvairius pažinimo būdus, tad pažintis su Lenkijos istorija ir kultūra prasidėjo... kino salėje, ,,Multikino“ centre, kur jaunimas žiūrėjo neseniai pasirodžiusį filmą ,,303 divizionas“, kuriame pasakojama apie lenkų lakūnų didvyriškumą Antrojo pasaulinio karo metais. Tragiški ir skaudūs Lenkijos istorijos įvykiai buvo aptarti ir Gdansko Antrojo pasaulinio karo muziejuje. Didelį įspūdį mokiniams ir mokytojoms paliko nuotraukų, dokumentų, daiktų parodos ir įvairios šiuolaikinės instaliacijos, kurios ne tik vaizdžiai pristato svarbiausius XXa. Lenkijos ir pasaulio istorijos įvykius, bet ir atkuria to laikmečio žmonių gyvenimo aplinką ir buitį.

Dauguma mūsų gimnazijos mokinių pirmą kartą lankėsi Gdanske, todėl jiems buvo smalsu sužinoti šio miesto istoriją. Nors smarkus lietus bandė sutrukdyti jauniems keliauninkams pasigrožėti Gdansko senamiesčiu, tačiau jie buvo gana įžvalgūs ir, klausydamiesi ekskursijos vadovės, atrado bendrų istorinių dalykų tarp Gdansko, Talino ir Rygos miestų, pastebėjo architektūrinį miestų panašumą.

Ne mažiau įdomi patirtis laukė mūsų mokinių žymaus Renesanso epochos mokslininko Mikalojaus Koperniko gimtajame mieste Torunėje. Jiems buvo pasiūlyta dalyvauti orientaciniame žaidime po Torunės senamiestį ir, sprendžiant įvairias užduotis ir galvosūkius, pasinerti į šio miesto istoriją. Visiems dalyviams labai patiko toks aktyvus pažinimo būdas. Vėliau jaunimas lankėsi Meduolių muziejuje, kur turėjo galimybę ne tik pasigaminti meduolį ir gauti jį dovanų, bet ir susipažinti su meduolio kepimo istorija ir tradicijomis Torunės mieste. Grįždami į Gdanską, mokiniai stengėsi prisiminti, kaip šis miestas yra susijęs su Lietuvos istorija ir kultūra. Remdamiesi nežymia mokytojų pagalba, jie prisiminė, kad Torunėje kryžiuočių ordinas su LDK ir Lenkijos karalyste pasirašė taikos sutartį, taip pat sužinojo, kad Torunės bibliotekoje saugomas vienas iš dviejų išlikusių Martyno Mažvydo „Katekizmo“ egzempliorių.

Viešnagės Gdanske programoje buvo numatyta aplankyti ir vieną iš jauniausių Lenkijos miestų – Gdynės uostamiestį, esantį netoli Gdansko. Lankydamasis Gdynės miesto muziejuje, jaunimas sužinojo, kad miestas užaugo, vystantis Gdynės jūrų uostui, ir yra vadinamas ,,emigrantų miestu“. Pasak muziejaus darbuotojos, nemažai lietuvių XXa. persikraustė į Gdynę. Mieste net yra Lietuvių ir Antano Baranausko gatvės. Po ekskursijos Gdynės miesto muziejuje mūsų mokiniai kartu su draugais iš ,,Conradinum“ mokyklų dalyvavo edukaciniame užsiėmime ir kūrė ekskursijos vadovą po Gdynės miestą.

Pilną įspūdžių savaitę vainikavo apsilankymas mokslo pažinimo centre ,,Hewelianum“. Daugybė interaktyvių žaidimų, įdomios ekspozicijos neleido nuobodžiauti domintis įvairiausiais mokslo reiškiniais, pasaulio kontinentų gamta ir gyvūnija. Centro lankytojai yra mokomi atsakingai saugoti aplinką, rūšiuoti ir perdirbti atliekas, rūpintis savo ir kitų sveikata.

Turininga ir įdomi programa padėjo mūsų mokiniams geriau pažinti bendraamžių gyvenimą Lenkijoje, praplėtė jų akiratį ir žinias. Be abejo, toks aktyvus pažinimas ne tik užtikrina prasmingą mokymąsi, bet ir įsimenamas ilgam. Projekto vykdytojai tikisi, kad tolesnis šio projekto įgyvendinimas praturtins mūsų mokyklų kasdienybę, padarys ugdymo procesą reikšmingą ir įdomų ne tik jo dalyviams, bet ir mokyklų bendruomenėms, paskatins naujas iniciatyvas, siekiant stiprinti ir puoselėti mokyklų ilgalaikius ryšius.

 

Ana Mackel,
lietuvių kalbos mokytoja metodininkė

 

 

 

Shadow up