kaires_puses_index
 
 
  
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prisijungimas gyventojams
Prisijungimas

Prisijungimas Gyventojams

Projektas „Praeitis byloja…“

2021-uosius Lietuvos Respublikos Seimui paskelbus Lietuvos valstybės archyvų metais, visoje šalyje vykdomi įvairiausi renginiai, minėjimai, projektai, skirti šimto metų sukakčiai paminėti. Iš tiesų, tai puiki proga prisiminti praeitį, pasidomėti dokumentiniu paveldu, atskleidžiančiu užmarštin nugrimzdusią šalies, giminės, šeimos istoriją. 


Vilniaus rajono mokyklų mokiniai, minėdami Archyvų metus, dalyvavo projekte „Praeitis byloja...“, kurį inicijavo Bezdonių J. Slovackio gimnazija. Projekto tikslas – skatinti mokinių domėjimąsi šeimos ir giminės praeitimi, istorija.

Šių metų vasario bei kovo mėnesį trukusiame projekte dalyviai, pasitelkę įvairius informacijos rinkimo ir kaupimo šaltinius, ieškojo, analizavo, sistemino medžiagą, pasakojančią apie svarbiausius, jautriausius jų šeimos ar giminės istorijos tarpsnius. Buvo be galo įdomu atrasti senus daiktus, dokumentus, nuotraukas, laiškus, maldaknyges, monetas, medalius... visa, kas kažkada priklausė jų protėviams, kas iki šių dienų išlikę kaip brangiausi praeities prisiminimai.

Jautriomis ir neretai skaudžiomis senelių, prosenelių pasakotomis praeities istorijomis jaunieji projekto dalyviai dalinosi aprašydami vienokius ar kitokius senovinius daiktus, bylojančius apie prieš daugybę metų šeimoje ar giminėje patirtas netektis, prievartą, badą, karo baisybes, tremtį... Tačiau, kad ir kokius sunkumus bei negandas mūsų senoliams teko patirti, jie nepabūgo, neprarado vilties, o atvirkščiai – gyveno šventai tikėdami gražia ir šviesia ateitimi, melsdavosi, dirbo, kūrė šeimas, švęsdavo šventes, saugojo ir brangino tai, ką turi. 

Daugelis projekte dalyvavusių mokinių teigia, jog jausmai, emocijos ir išgyvenimai, patirti įgyvendinant projekto „Praeitis byloja...“ veiklas – neįkainojami. Tik dabar jie iš tiesų suvokė, kokia nelengva dalia teko jų bočiams, kokie gyvenimo vingiai nubloškė protėvius toli nuo tėvynės ir gimtųjų namų.

Projekto organizatoriai nuoširdžiai dėkoja visiems Vilniaus rajono mokyklų mokiniams, aktyviai dalyvavusiems projekte bei mokytojoms, gelbėjusioms mokiniams rengiant aprašomuosius darbus.

Visus kviečiame į virtualią mokinių darbų parodą „Praeitis byloja...“: https://youtu.be/UZV-lSR3ow4

 

 

Vilniaus r. Bezdonių Julijaus Slovackio gimnazijos
lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja
Aliona Rynkun

 

 

Shadow up